آموزش World Of Warcraft

آموزش World Of Warcraft

World of warcraft Training

Our Site is The Best in This Field

جدیدترین آموزشها

انتخاب نوع دسته آموزشها

مطالب تخصصی World Of WarCraft

 

Glancing Blow

به مقداری از اتو اتک شما که کم می شه بر روی موجودات داخل بازی که لول اونها با شما برابر و یا بیشتر باشه گفته می شه

درحال حاضر این موضوع بیشتر بر روی باس های راید ها قابل لمس هست و به نوعی میزان کل اتو اتک (اون ضربه ای که عددش سفید نشون داده می شه ) شما رو کاهش می ده. از پچ 3.3 به بعد این موضوع دیگه برای کاستر ها وجود نداره .

این موضوع فقط قابل رخ دادن در مقابل موجودات هست و در مقابل پلیر با پلیر وجود نداره . البته یادمون نره که میزان مهارت های دفاعی موجودات هم روی این موضوع موثر هست .

خوب این توضیحی که دادید مفید هست اما هرکسی بخونه فقط به صورت شنیداری ازش اطلاع خواهد پیدا کرد و اگه کسی او خواننده این قسمت سوالی در ای باره بپرسه مسلما قادر به پاسخ گویی نخواهد بود !

خوب این اصطلاح Glancing Blow به رخ دادی گفته میشه که 20٪ مواقعی که شما در جنگیدن در مقابل MOB های 3 لول بالاتر از شما هستید اتفاق میفته !
قابل به ذکر هستش که باس ها به عنوان یک MOB که 3 لول از شما بالاتر هستش شناخته میشه !

و فقط هم برای اتک های سفید اسلحه شما { در مورد نزدیک زن ها فقط و در مورد کستر ها چنین چیزی وجود نداره } یا همون اتو اتک های اتفاق میوفته که مقدار 75٪ دمیجی که در حالت نرمال میزنید رو میزنه !
در مورد اتک های زرد Glancing Blow اتفاق نمیفتد !

نکته دیگری که باید مطرح بشه اینه که میتونه افزایش و یا کاهش پیدا کنه ! ولی هیچ وقت به 0 نخواهد رسید !
برای محاسبه Glancing Blow Change از فرمول زیر استفاده میکنیم !

glancing blow chance = 10 + mob defense – player weapon skill
یعنی برای یک پلیر لول 85 که در مقابل یه باس لول 88 میجنگه مقدار شانس Glancing Blow به شرح زیر میباشد :
مقدار مهارت اسحله پلیر = سطح لول * 5
85*5= 425
مقدار مهارت دفاع یک MOB = سطح لول * 5
88*5=440
مقدار شانس GB
10+440-425 = 25%
یعنی در حالت حداقل ، برای ما 25٪ اتک های سفید ما GB خواهد شد،‌ یعنی 75٪ مقدار حالت نرمال خواهید خورد !
عمداتا ادد آنس هایی همانند Recount این مقدار عددی رو 24٪‌ نشان میدهد !

نکته کلیدی که میشه از این بحث استخراج کرد ، اینه که پس ما به این نتیجه مرسیم که مقدار سقف یا همون CRT CAP یه اتک MELLE مقدار 75٪ CRT { حالا به هر نحوی : آیتم تلنت ،‌ باف و … } میباشد و مقدار بیشتر از اون هیچ تاثیری در اینکه GB رخ ندهد ندارد !

 

Crushing Blow

ضربه ای که از سوی موجودات داخل فضای بازی زده می شود که 150 % میزان ضربه معمولی همام موجود است. این ضربه در صورتی به شما زده می شود که موجود مورد نظر 4 لول یا بیشتر از 4 لول از شما بالاتر باشد. این موضوع به هیچ عنوان از جانب پلیر ها بر روی یکدیگر و یا بر روی موجودات قابل اجرا نیست و فقط موجودات داخل بازی این کار را انجام می دهند.

حال سوال اینجاست که با این وضع باس ها باید تانک را به راحتی از بین ببرند ولی چرا یک تانک با ایتم ها معمولی نسبت به راید می تواند در مقابل باس ها مقاومت کند ؟ جواب این است که با بالا رفتن میزان بلک ، دوودج و پری تانک از خوردن ضرباتی با شدت بسیار بالا رهایی می یاد .

شما این شرایط را در زمانی که تانک سقوط می کند به راحتی مشاهده می کنید که باس با زدن ضرباتی خارج از تصور به هیلرها و دی پی اس ها ، آنان را تک می کند ، این همان وضعیت است .

خوب باز هم شما فقط و فقط توضیحی مختصر در مورد CB دادید و 100٪‌کسی که این متن شمارو بخونه به هیچ وجه نمیتونه در مقابل سوال هایی از این مبحث پاسخگو باشه !
اصطلاح CB به حالتی میگن که در مقابل یک NPC که 4 لول و یا بیشتر از شما داشته باشه اتفاق میوفته ، بدین صورت که شما از NPC مورد نظر 150٪ مقدار اتک های نرمال دریافت میکنید !
نحوه محاسبه شانس مورد هدف قرار گرفتن یه CB به شرح زیر میباشد :

{مقدار مهارت اسلحه NPC – سقف مهارت دفاع یک پلیر ) * 2٪ -15٪

حال میخواهیم مقدار شانس حداقل برای دریافت یک CB رو محاسبه کنیم !
به طور مثال پلیری با لول 81 در مقابل یک NPC با لول 85 قرار میگیره ! { تفاوت باید 4 لول یا بیشتر باشه }

مقدار مهارت اسلحه NPC = سطح لول * 5 = 85*5 = 425
سقف مهارت دفاع یک پلیر = سطح لول * 5 = 81*5 = 405
{425-405} * 2٪ – 15٪ = 25٪

پس CB در حالتی که اتفاق بیفتد حدال شانس 25٪ میباشد !

نکته : پلیری حتی اگر با استفاده از هرگونه آیتم ،‌ باف ، تلنت در مقابل یک NPC 4 لول بالاتر از خود قرار بگیرد ،‌به هیچ وجه از آن 25٪ کاسته نخواهد شد !‌ چرا به طور مثال هرگونه آیتم که Defense Rating یه مهارت دفاعی بدهد ،‌ به هیچ وجه با سقف مهرات دفاع یک پلیر جمع نخواهد شد !
هنگامی که تفاوت مقدار مهارت اسلحه یه NPC و مقدار سقف مهارت یک پلیر بیشتر از 58 بشود ، ما 100٪ در تمامی اتک ها CB خواهیم داشت !
یعنی پلیر هایی با سطع لول 76 و یا کمتر در مقابل یه NPC لول 88 ، 100٪ شانس دریافت CB رو خواهند داشت !

تا اینجای بحث ، بحث سنگینی بود امیدوارم که خسته نشده باشید !

 

 Hit

به معنای ضربه هست. توی بازی بیشتر در جایگاه میزان شانس شما برای خوردن ضربتون کار برد داره. برای بالا بردن اون از هیت ریتینگ استفاده می شه. در کاستر ها و میلی دی پی اس و رنج دی پی اس برای رسوندن هیت ریتین به سقف برای از دست نرفتن هیچ ضربه ای ، سقفی وجود داره . در پست های کلاس ها شما می تونید با کم و کیف اون بیشتر آشنا بشید .

خوب Hit Rating برای هر کلاس و هر نقش کاملا الزامی هستش !
چرا که درصورت نبودن حد کافی این وضعیت ، هیرو شما ضرباتی رو MISS یا به فارسی از دست خواهد داد !
نخوردن ضربه و MISS شدن آن طبعاتی رو در بر داره ! مثلا واسه یه کسی که نقش DPS رو داره ،‌ از مقدار دمیج کلی که در آخر فایت محاسبه میشه ،‌کاسته میشه ! درمورد تانک هم اگه اسپل و توانایی که در مقابل دشمن MISS بشه ، باعث میشه که مقدار Threat که اون اسپل به تانک میده رو نگیر و در نهایت باس رو شخص دیگری Agroo بشه !

سوال شاید پیش بیاد ما چطور با داشتن مثلا 4٪ Hit در مقابل یک پلیر MISS نمیدیم !‌ پس 96٪‌دیگر چی میشود ؟!؟!

2حالت دارد‌: 1. کستر باشید { اسپل هیت } 2. نزدیک زن باشید { Melee Hit }
و این که ما توانایی ضربه زدن به هر شخص و هر NPC رو داریم ، اما یا توجه به پلیر یا NPC بودن و همچنین سطح لولشان ، یک مقدار شانس MISS دادن داریم که در مورد Spell Hit به شرح زیر میباشد :

هر 102.4096385542169 Hit Rating برابر است با 1٪ Spell Hit !

ما 95٪ شانس زدن پلیر و NPC با سطح برابر رو داریم ، و فقط 5٪ شانس Miss دادن داریم ! ما مقدار 512 Hit Rating نیاز داریم !

ما 83٪ شانس زدن NPC با 3 لول بیشتر رو داریم و فقط 17٪ شانس Miss زدن داریم ! ما مقدار 1741 Hit Rating نیاز داریم که در PVE واسه باس Miss ندیم !

ما 87٪ شانس زدن پلیر با 3 لول بیشتر از خود را داریم و فقط 13٪ شانس Miss زدن داریم ! مقدار 1331 Hit Rating نیاز است !

و اما در مورد Melee Hit :

برای حساب کردن این حالت هم ما 2 صورت داریم !
1 . یک اصلحه 2 Hand داشته باشیم .
2. دو عدد اصلحه 1 Hand داشته باشیم . { Dual Wielding }

و برای محاسبه هم 2 شرایط دیگر داریم :
1.دشمن 2 یا کمتر از 2 لول از ما باشد .
2. دشمن 3 لول یا بیشتر از ما باشد .

هر 120.125 Hit Rating برابر است با 1٪ Hit !

مقدار Hit Chance مورد نظر در برابر دشمنی با سطح لول 2 یا کمتر با یک اصلحه 2 Hand به صورت زیر حساب میشود :
{سطح لول دشمن – سطح لول شما ) * 0.5٪ + 5٪ = مقدار مورد نظر

مقدار Hit Chance مورد نظر در برابر دشمنی با سطح لول 2 یا کمتر با دو اصلحه 1 Hand به صورت زیر حساب میشود :
{سطح لول دشمن – سطح لول شما ) * 0.5٪ + 24٪ = مقدار مورد نظر

مقدار Hit Chance مورد نظر در برابر دشمنی با سطح لول 3 یا بیشتر با یک اصلحه 2 Hand به صورت زیر حساب میشود :
{سطح لول دشمن – سطح لول شما ) * 2٪ + 2٪ = مقدار مورد نظر

مقدار Hit Chance مورد نظر در برابر دشمنی با سطح لول 3 یا بیشتر با دو اصلحه 1 Hand به صورت زیر حساب میشود :
{سطح لول دشمن – سطح لول شما ) * 2٪ + 21٪ = مقدار مورد نظر

برای نزدیک زن ها مثل : پالادین ، واریور ، دث نایت ، رژ و هانتر در PVP مقدار 5٪ Hit نیاز داریم یعنی 600 Hit Rating ! و برای DK ،‌ Rouge و شامان Enh برای اینکه اصلحه Off Hand هیچ مقدار MISS نده 24٪ Hit نیاز داریم یعنی 2883 Hit Rating !

و همچنین برای نزدیک زن ها مثل : پالادین ، واریور ، دث نایت ، رژ و هانتر در PVE مقدار 8٪ Hit نیاز داریم یعنی 961 Hit Rating و برای DK ،‌ Rouge و شامان Enh برای اینکه اصلحه Off Hand هیچ مقدار MISS نده 28٪ Hit نیاز داریم یعنی 3364 Hit Rating

 

Critical Damage

به معنای میزان کریتیکال آسیبی هست که شما به دشمنتون وارد می کنید . لازم به ذکر هست که با کریتیکال چنس اشتباه گرفته نشه ، در واقع این به میزان کل کریتیکال شما اضافه می کنه ، نه به شانس زدنش ! مثلا زمانی که شما متا جمی روی خودتون میزارید که 3% کریتیکال دمیج رو افزایش میده ، اگر هر ضربه کریتیکال شما 100% اضافه بر ضربه عادی شما می زنه ، این 3% متا جم باهاش جمع می شه و هر ضربه کریتیکال شما 103% ضربات عادی شما می شه . ضربه ای که 1000 تا اسیب می زنه در حالت عادی ، با کریت شدن در حال حاضر باید چیزی نزدیک به 2 برابر یعنی 2000 تا بزنه و اگر شما اون 3% متا جم رو هم بهش اضافه بکنی می شه 2030 . این میزان وقتی خودش رو به خوبی نمایش می ده که هدف شما اچ پی بالایی داشته باشه و دی پی اس شما برای زدن اون دارای اهمیت باشه.

 

کد:
Critical

به معنای وخیم ، خطرناک و  شاخص هست . در بازی  دارای شاخه  های مختلفی هست از جمله  کریتیکال استرایک ، کریتیکال هیت ، کریتیکال مس ،  کریتیکال چنس و کریتیکال بلاک . معمولا در بین عام پلیر ها از کریتیکال  چنس با همون کریتیکال یاد می شه. کریتیکال چنس همون شانس زدن ضربه با شدت  هست (که در پچ 4 چیزی نزدیک به دوبرابر ضربه عادیست ) . هر چقدر درصد اون  بالاتر بره ، میزان شانس شما برای زدن ضربه خطرناک بیشتر می شه .

با تشکر از متنی که تایپ کردید ولی به هیچ وجه دقیق نیست ! و همانند مباحث قبلی ، شما فقط گذری به خواننده دارید اسم CRT رو یاد میدید !
کریتیکال در بازی همان اعدادیست که با حالت بزرگ نوشته میشه و برای کسی که کریتیکال میزنه بسیار بسیار بسیار دلچسپ هستش و برای کسی که یک کریتیکال دریافت میکنه بسیار بسیار بسیار آزار دهنده میباشد !

Critical Damage مقدار اون دمیجی است که وارد میشود ! برای اسپل ها وقتی که کریتیکال میخوره ، 150٪ مقدار دمیج نرمالی هستش که میزنه و برای اتک های فیزیکال مقدار کریتیکال 100٪ مقدار دمیج نرمالی است که میزنه !
حالا شما چجوری همرو گفتید چیزی نزدیکه 2 برابر …
اینم برگیرده به شنیدن و گذری دانستن با این که تخصصی دانستن !

خود ضربه کریتیکال هم موقعه رخ میده که مقدار شانس کریتیکال ما با توجه به Critical Rating افزایش پیدا کنه !
لازم به ذکر هستش که هر 179.19 Critical Rating برابر است با 1% Critical Chance !

 

  Global Cool Down

به کول دونی (زمانی که برای زدن یک اسپل باید صبر کرد ) گفته می شه که بعد از زدن یک اسپل شمارو از زدن اسپل دیگری باز میداره و بعد از گذشت اون کول دون شما می تونید اسپل بعدی رو بزنید. این کول دون در اکثر موارد 1.5 ثانیه و در مواردی خاص 1 ثانیه هست . این موضوع توی اسپلهایی که کول دون ندارن بیشتر قابل لمس هست . مثل ارکین بریج که وقتی شما اون رو می زنید برای زدن اسپل بعدی مثلا یک ارکین بلاست باید چند لحظه صبر کنید تا گلوبال کول دون بگذره بعد شما ارکین بلاست رو بزنید .

خوب تعریف نسبتا بدی نبود ،‌اما همچنان …
ببینید این حالت های خاص که دوست عزیزمون میگن شامل Druid Feral و DK Unholy که اگه از Presence Unholy استفاده یا تلنت رو بگیرد ، CGD برایشان 1 ثانیه میباشد !

و اما حالت های دیگه ! مطمئنا برای شما پیش آمده که وقتی تو رید یا بی جی یا دوئل ، شما دارای باف های Blood Lust یا Heroism یا Time Warp میشید ، علاوه بر اینکه سرعت کست کردن شما کم میشه ، این GCD هم زودتر تمام میشه !
بله !‌Haste بر روی GCD تاثیر میگذارد و آن را کم میکند ، اما به مقدار محدود !
کلا CGD در حالتی که Haste شما 0 باشد ،‌ به مدت 1.5 ثانیه میباشد ولی در حالتی که Haste شما 50٪ باشد ،‌ CGD به حالت حداقل میرسید و 1 ثانیه میباشد !
یعنی اگه شما 51٪ Haste داشته باشید اون 1٪ دیگه تو GCD تاثیر نداره !
به عبارتی هر 1٪ Haste به مقدار 0.1 ثانیه از GCD کم میکنه و در نهایت در حالت 50٪ Haste شما 0.5 ثانیه از GCD کم کردید !
اینم از این مبحث !

Expertise

یکی از نیازهای کلاس های می لی دی پی اس محسوب می شه که برای دقیق کردن ضربه شما به کار می ره تا ضربه شما به وسیله طرف مقابل دوودج ، پری نشه . شما به میزان معینی برای سقف کردنش احتیاج دارید در مقابل باس ها که اندازه اون در پچ های مختلف تغییر می کنه . با مراجعه به قسمت اطلاعات هیرو خودتون کاملا می تونید بفهمید که به اندازه کافی دارید و یا نیازه با ریفرج ، سوکت و یا تغییر ایتم اون رو به سقف لازم برسونید .

خوب باز هم توضیح جالبی بود ،‌اما همچنان غیر تخصصی !
ما در یک رید وقتی که در نقش DPS واقع میشیم ، برای DPS دادن باید از پشت باس بهشم اتک بدیم ،‌چرا که ما شانس Parry کردن رو از باس میگیریم ولی در عوض باس همچنان میتواند Dodge بدهد و از DPS ما کم بشود !
مقدار Dodge که باس متوناد بدهد ، 6.25٪‌ است !

ما برای Expertise دو سقف داریم !
سقف معمولی : Soft Cap
سقف حداکثر : Hard Cap

Soft Cap برابر است با مقداری اندازه ای که ما به عنوان نقش DPS که از عقب به باس اتک میدیم و برای مهیار کردن 6.25٪ Dodge باس !
از آنجایی هم که هر 1 Expertise مقدار 0.25٪ از شانس Parry و Dodge باس کم میکنه ما مقدار 26تا Exp نیاز داریم به عنوان یک DPS Melee
هر 30.0272 Expertise Rating برابر است با 1 Exp و هر 120.1088 Expertise Rating برای ما 1٪ از شانس Dodge و Parry باس کم میکند !

در نهایت به عنوان یک DPS MELLE ما به مقدار 780.7072 Expertise Rating نیاز داریم برای Soft Cap

Hard Cap برابر است با مقدار اندازه ای که ما به عنوان نقش TANK که از جلو اتک میدیم و برای مهار کردن 14٪ Parry باس استفاده میکنیم !
شاید شما بگید تانک باید فقط باس رو بگیره و کم DPS بخوره ،‌کسی از تامک انتظار DPS نداره که Expertise بندازه و DPS خودشو افزایش بده !
گفتی است که اگر اتک های باس Parry یا Dodge یا Miss … شود ،‌ هیچ Threat از اون اسپل دریافت نخواهد کرد !
درضمن Hard Cap شدن در Expertise اگر مشکلی در Threat ندارید ،‌ نیازی نیست !

 Immune

شرایطیست که در آن ضربات مختلف بر روی شما اثر نمی گذارد. این شرایط ناشی از هیت چنس یا پایین بودن اکسپرتایز نیست. اسپل های خاصی می تواند باعث این شرایط شود . مانند دیواین شیلد و ایس بلاک . در چنین شرایطی با ضربه زدن به حریف ، ضربه شما اثری بر روی او ندارد . ولی قابل دیسپل شدن و یا شکستن است . درشرایط ایممونتی حتی بافهای(دی باف هم گفته می شه ) روی سر شما که به شما آسیب می زند نیز پاک می شود .

خول توضبح دادی ، ولی درمورد این که گفتید همه Debuff هارو پاک میکند سخت در اشتباه هستید !‌به طور مثال Cyclone دروید !
و همچنین Immune یه خاصیت دیگه هم داره که اینه ، اگه کسی در مقابل MOB ی به این حالت بره ، تمام Threat آن شخص 0 خواهد شد !

سرور wowzone بهترین سرور world of warcraft ایران . همین حالا بازی خود را در کنار پلیرهای حرفه ای ایرانی آغاز کنید​

مطالب زیر را هم ببینید

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها